24.1%
53.8%
47.7%
34.8%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μας για 39 λεπτά, οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να προσπεράσουν για 2η φορά στη σειρά το εμπόδιο των Glory Road και να πάρουν έτσι την πρόκριση με το τελικό 63-73. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, με τους νικητές να ξεφεύγουν στο 3ο δεκάλεπτο με 10 πόντους (35-45), όμως οι Glory Road μείωσαν γρήγορα σε 45-47. Στην τελευταία περίοδο, ξανά οι Ξεφτιλάιζερς πήγαν το ματς στους 9 πόντους, με τους Glory να μειώνουν ξανά σε 58-62. Στα τελευταία λεπτά, οι Ξεφτιλάιζερς καθάρισαν το ματς με ένα 2-9 και πλέον θα αντιμετωπίσουν στο Final 4 τους Hotzone Smurfs, με τους οποίους θα παλέψουν για το πρώτο εισιτήριο του τελικού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δεδούση να ανοίγει το σκορ με 2 δίποντα για το 0-4 και τον Βαλτινό να απαντά με σουτ από τον αγκώνα για το 2-4. Ο Τυπάλδος Α. θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 με τρίποντο για το 2-7, ενώ οι Glory Road θα τρέξουν ένα σερί 9-0 κάνοντας το 11-7. Εκεί, οι Ξεφτιλάιζερς θα απαντήσουν με ένα δικό τους 2-8 με 7 πόντους του Τσίτσου και 1 του Δεδούση για να πάρουν το προβάδισμα (13-15), ενώ ο Χαμντάν Αλ. με καλάθι στη ρακέτα θα ισοφαρίσει σε 15-15. Ο Κούκουλας με γκολ-φάουλ θα κάνει το 15-18, ενώ ο Σιφναίος θα σφραγίσει το δεκάλεπτο στο 17-18 με εύστοχο δίποντο σχεδόν στη λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσανάκας με δίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Glory Road (19-18), ο Κούκουλας με τρίποντο θα κάνει το 19-21 και ο Σιφναίος με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 22-21. Στη συνέχεια, οι Ξεφτιλάιζερς θα πάρουν ξανά τα ηνία στο ματς με ένα σερί 2-7 για το 24-28, οι Glory θα απαντήσουν με 6 συνεχόμενους πόντους για το προβάδισμα και το 30-28. Ο Δεδούσης, θα ευστοχήσει σε δίποντο και τρίποντο και θα κάνει το 30-33, όμως ο Σιφναίος ξανά θα ευστοχήσει σε δίποντο στην εκπνοή και θα μειώσει στον πόντο για το 32-33, κλείνοντας έτσι το πρώτο ημίχρονο στο ματς.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Δεδούσης και ο Τυπάλδος Γ. με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 32-38, ο Χαμντάν Σ. θα απαντήσει πολύ γρήγορα με δικό του τρίποντο για το 35-38, ενώ οι Ξεφτιλάιζερς θα απαντήσουν με πολύ δύσκολο δίποντο του Δεδούση, καλάθι στην ρακέτα από τον Τσίτσο και τρίποντο από τον Τυπάδο Γ. για το 35-45. Οι Glory Road θα βρουν το σθένος να βγουν στην αντεπίθεση και με ένα σερί 10-2 θα καταφέρουν να μπουν ξανά στο ματς, μειώνοντας σε 45-47, οι Ξεφτιλάιζερς με δίποντο από τον Ρούσσο θα διαμορφώσουν το 45-49, ενώ ο Σιφναίος με πολύ όμορφο δίποντο θα μειώσει ξανά σε 47-49. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο κάτω από το καλάθι ο Τσίτσος για το 47-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κούκουλας με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 πόντους για το 47-54, ο Χαμντάν Αλ. θα μειώσει με δίποντο σε 49-54, ενώ οι Ξεφτιλάιζερς με 2/3 βολές από τους Κούκουλα και Τσίτσο αλλά και δίποντο του Ρούσσου θα πάνε το ματς στους 9 για το 49-58. Εκεί, οι Glory Road με 4 σερί πόντους θα μειώσουν σε 53-58, ο Τσίτσος με 2 συνεχόμενα δίποντα θα ανεβάσει τη διαφορά στους 9 για το 53-62, ενώ τα αδέλφια Χαμντάν με τρίποντο του Σάμι και δίποντο του Αλέξανδρου θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 4 για το 58-62. Στη συνέχεια, οι Ξεφτιλάιζερς θα τρέξουν ένα σερί 2-9 και θα ανοίξουν ξανά τη διαφορά στους 11 πόντους και με πολύ λίγα λεπτά να απομένουν, ο Σιφναίος θα μειώσει με τρίποντο και ο Κούκουλας θα γράψει το τελικό 63-73 με δίποντο.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Τσίτσος ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 26 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δεδούσης και Ρούσσος, ενώ από τους Glory Road ξεχώρισε η προσπάθεια των Αλέξανδρο και Σάμι Χαμντάν.