33.3%
72.7%
31.6%
18.2%

Οι Phoenix Bums, αν και είχαν μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, στο τέλος καρδιοχτύπησαν αλλά πήραν την πολυπόθητη νίκη κόντρα στους Red-Dicolo με 52-57 για να κλειδώσουν τη θέση τους στα Playoffs της Golden κατηγορίας. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαντωνίου με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φωτεινάκης άνοιξε το σκορ στο ματς με ένα εύστοχο τρίποντο, ο Παπαντωνίου μείωσε σε 3-2 με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές, 5-2 μετά από ωραία ενέργεια του Τσαπατάκη και απάντηση με 0-10 σερί οι Γαδ, Παπαντωνίου και Λάσπας για το τελικό 5-12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαντωνίου έβαλε ένα τρίποντο για το 5-15, ο Μπρίκος απάντησε για το 8-15, 8-17 με σουτ μέσης απόστασης από τον Μπαλτζόγλου, 12-17 με 4-0 σερί από τον Κώστα Κρίκα, 12-25 με απάντηση με 0-8 σερί οι Καδάς, Κουζοβουνάς και Βοντετσιάνος, 14-25 με καλάθι του Κώστα Κρίκα ξανά, 14-27 ο Κουζοβουνάς και πάλι, 17-27 με γκολ φάουλ από τον Τσαπατάκη και από ένα καλάθι οι Λάσπας, Μπαλτζόγλου και Κουζοβουνάς για το τελικό 17-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Τσαπατάκης, Μπουλούκος και Κώστας Κρίκας έτρεξαν ένα 7-0 για το 24-33, 24-36 με τρίποντο του Λάσπα, 26-36 από τον Μπουλούκο, 26-42 με 0-6 των Λάσπα και Παπαντωνίου, 29-42 με νέο τρίποντο του Τσαπατάκη και 29-44 με καλάθι του Παπαντωνίου για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Phoenix Bums στο +15.

Στην τελευταία περίοδο Κώστας Κρίκας και Μπρίκος μείωσαν σε 32-44, 32-47 ο Παπαντωνίου, 33-47 με μια βολή του Κώστα Κρίκα ξανά, 33-48 με τον ίδιο τρόπο ο Μπαλτζόγλου και 6-0 από τους Αλέξανδρο Κρίκα, Κώστα Κρίκα και Τσαπατάκη για το 39-48. Γαδ και Παπαντωνίου έβαλαν από ένα καλάθι για το 39-52, 41-52 με δύο βολές του Τσαπατάκη, 41-54 από τον Μπαλτζόγλου, 49-54 με 8-0 οι Κώστας Κρίκας, Μπρίκος και Φωτεινάκης, 49-55 με μια βολή του Μπαλτζόγλου, 52-55 με μια βολή του Αλέξανδρου Κρίκα και δύο του Τσαπατάκη και απάντηση των Bums με μια βολή του Καδά και μια του Παπαντωνίου για το τελικό 52-57 του αγώνα.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Παπαντωνίου, σε πολύ καλή βραδιά ήταν και ο Γιώργος Λάσπας με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Red-Dicolo καλή εμφάνιση έκανε ο Περικλής Τσαπατάκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες, καθώς επίσης και ο Κώστας Κρίκας με 18 πόντους, 20 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.