29.4%
42.9%
46.5%
22.7%

Οι Undertakers κατάφεραν να παραμείνουν στην πρώτη θέση της Golden League έπειτα και από την 10η αγωνιστική της φετινής σεζόν, αφού επικράτησαν με 73-61 του Γ.Α.Σ.Τ.. Στο ξεκίνημα του ματς, ο Γ.Α.Σ.Τ. μπήκε πάρα πολύ καλά, χτίζοντας μία διαφορά 7 πόντων στα τέλη της 1ης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νικητές κατάφεραν να βρουν ρυθμό και με το επί μέρους 27-8 έθεσαν γερές βάσεις για τη συνέχεια. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά για να την φτάσει ακόμα και στους 3 πόντους στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, όμως οι Undertakers ήταν πιο εύστοχοι στο τέλος, άνοιξαν ξανά την ψαλίδα της διαφοράς και έτσι έφτασαν στην 8η νίκη τους για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να ξεκινάει λίγο καλύτερα το παιχνίδι με δίποντο του Μίλση και βολή του Μουζουράκη για το αρχικό 0-3. Ο Μαρκάκης με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 3-3, ενώ ο Καμαριωτάκης και ο Μουζουράκης με 2 απανωτά δίποντα θα γράψουν το 3-7 για τον Γ.Α.Σ.Τ.. Στη συνέχεια, οι Undertakers θα πάρουν το προβάδισμα έπειτα από τρίποντο του Γιαννούση και δίποντο του Συριανού για το 8-7, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. θα απαντήσει με 2 δικά του τρίποντο από τους Ντάσκα και Μίλση για το 8-13 του ματς. Εκεί, με νέο τρίποντο, ο Γιαννούσης θα μειώσει στο καλάθι για το 11-13, ο Αδαμαντίδης με δίποντο θα κάνει το 11-15 και ο Συριανός θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 13-15. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ιδανικά για τον Γ.Α.Σ.Τ., αφού με τρίποντο του Μουζουράκη και δίποντο του Βουλά, θα κλείσει την περίοδο στο +7 με το σκορ στο 13-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Undertakers θα γυρίσουν τον διακόπτη και πολύ γρήγορα θα μειώσουν στον πόντο με 3 δίποντα των Γιαννούση και Συριανό για το 19-20. Ο Αδαμαντίδης με τον Χαλδαίο θα ξεκολλήσουν τον Γ.Α.Σ.Τ. με 2 δικά τους δίποντα για το 19-24, όμως ένα μεγάλο σερί 15-0 των Undertakers θα τους δώσει το προβάδισμα για το 34-24 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Βουλάς θα μειώσει σε 34-26, όμως 2 τρίποντα των Γρυπάρη και Γιαννούση θα διαμορφώσουν το 40-26, με το ημίχρονο να σφραγίζει ο Βουλάς έπειτα από δίποντο για το 40-28 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Αδαμαντίδης θα μειώσει σε 40-30, όμως ο Συριανός με ένα σερί 7-1 θα καταφέρει να στείλει το ματς στο +16 για το 47-31. Στη συνέχεια, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα απαντήσει με ένα δικό του σερί 2-12 με 5 πόντους του Βουλά, 5 του Καμριωτάκη και 2 του Χαλδαίου, μειώνοντας έτσι στους 6 πόντους για το 49-43. Οι Undertakers θα βρουν σκορ με δίποντο του Μπονάτσου και τρίποντο του Γιαννούση για το 54-43, ο Βουλάς με νέο δίποντο θα μειώσει σε 54-45, ενώ ο Μπονάτσος με βολή και ο Γιαννούσης με δίποντο, θα κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο στο 57-45 για τους Undertakers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Στρατηγαρέας με όμορφο follow θα κάνει το 59-45, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. θα μπει ξανά στο ματς με ένα σερί 0-11 και θα μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους για το 59-56. Οι Undertakers θα απαντήσουν με δίποντο του Γρυπάρη από μέση απόσταση για το 61-56, ο Αδαμαντίδης με πολύ δύσκολο σουτ θα μειώσει ξανά στους 3 για το 61-58, όμως οι Undertakers με ένα γρήγορο 10-0 θα στείλουν το ματς στο +13 για το 71-58. Με λίγα λεπτά να απομένουν, ο Καμαριωτάκης με δίποντο θα μειώσει σε 71-60, ο Γιαννούσης με δίποντο θα κάνει το 73-60, με τον Καμαριωτάκη να σφραγίζει το ματς με εύστοχη βολή για το τελικό 73-61.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Παναγιώτης Στρατηγαρέας ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 6 πόντους με 21 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Στρατηγαρέα από τους Undertakers ξεχώρισε και ο Γιαννούσης, με τον Μπονάτσο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τον Γ.Α.Σ.Τ. σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αδαμαντίδης και ο Βουλάς.