14.7%
55.6%
57.7%
30.8%

Τη νίκη κατάφεραν να αποσπάσουν οι Phoenix Bums, απέναντι στους Ασβούς με το τελικό 55-76, στην πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου, με την οποία ανέβηκαν στο 6-5 του βαθμολογικού πίνακα και πλέον συγκατοικούν βαθμολογικά με τους Ασβούς. Στο ξεκίνημα, οι παίκτες του Κοβάτσου ξεκίνησαν πολύ καλά και άνοιξαν τη διαφορά μέχρι και τους 7 πόντους στο 3-10, όμως οι Ασβοί “ξύπνησαν” στην 2η περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο με το οριακό προβάδισμα τους και το σκορ στο 26-25. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι Phoenix Bums μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έκτοτε δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο σκορ, φεύγοντας με το 6ο τους ροζ φύλλο από το κλειστό του Αιγάλεω.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαντωνίου να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Αγγελογιαννόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο, βάζοντας και τους Ασβούς στο ματς με το αρχικό 3-2. Εκεί, οι Phoenix Bums θα τρέξουν ένα σερί 0-8 με 4 πόντους του Παπαντωνίου και από 2 τω Κοβάτσο και Αθανασιάδη για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 3-10, οι Ασβοί θα απαντήσουν και θα μειώσουν με 2 δίποντα των Αγγελογιαννόπουλο και Αναγνωστόπουλο στο 7-10, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με δίποντο ο Παπαντωνίου και τρίποντο ο Κουναλάκης, με την περίοδο να κλείνει στο +8 και το 7-15 των Phoenix Bums.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ασβοί θα μειώσουν τη διαφορά γρήγορα στον πόντο ύστερα από τρίποντο και 2 βολές του Μακρυδάκη, αλλά και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Κατσιγιάννη, με τους Phoenix Bums να βρίσκουν λύσεις μετά το time out, αφού ο Κουναλάκης με εύστοχη βολή, αύξησε κατά έναν τη διαφορά, γράφοντας έτσι το 14-16 του ματς. Στη συνέχεια, 2 δίποντα των Ασβών από τους Κατσιγιάννη και Ψαλιδόπουλο θα τους δώσουν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-2 και το σκορ στο 18-16, οι Bums με 3 απανωτά δίποντα θα πάρουν εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού με τους Ζερντίτσκι και Κουναλάκη να γράφουν το 18-22, όμως οι Ασβοί με δίποντο του Μακρυδάκη και τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου, πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με το 23-22 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Ζερντίτσκι με βολή θα ισοφαρίσει σε 23-23, ο Ψαλιδόπουλος με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 26-23 των Ασβών, ενώ ο Κοβάτσος με εύστοχο ζεύγος βολών, θα μειώσει στον πόντο και θα σφραγίσει το ημίχρονο στο 26-25 υπέρ των Ασβών.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Ασβοί θα διευρύνουν τη διαφορά στους 5 πόντους με 2 δίποντα των Αναγνωστόπουλο και Ψαλιδόπουλο για το 30-25, οι Bums με ένα σερί 0-12 θα περάσουν μπροστά έπειτα από 5 πόντους του Παπαντωνίου, τρίποντο του Πανδή και από 2 πόντους των Κοβάτσο και Ζερντίτσκι για να διαμορφώσουν το 30-37 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, οι Ασβοί με γκολ-φάουλ του Αγγελογιαννόπουλου θα μειώσουν στους 4 και το 33-37, όμως 2 τρίποντα των Πανδή, Ζερντίτσκι και δίποντο του Κουναλάκη, θα ανοίξουν σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά των Phoenix Bums για το 33-45 του παιχνιδιού. Με δίποντο του Αγγελογιαννόπουλου, οι Ασβοί θα μειώσουν σε 35-45, ο Ζερντίτσκι με δικό του δίποντο έγραψε το 35-47, ενώ ο Μακρυδάκης με 2 βολές και ο Ψαλιδόπουλος με δίποντο, μείωσαν στο 39-47. Το τρίτο δεκάλεπτο σφράγισαν με 2 συνεχόμενα τρίποντο ο Φωτόπουλος με τον Πανδή, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 39-53 για τους Phoenix Bums.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πανδής θα ξεκινήσει όπως σταμάτησε και με τρίποντο θα κάνει το 39-56, ο Μακρυδάκης με δύσκολο εκτός ισορροπίας δίποντο θα μειώσει στο 41-56, ενώ ο Πανδής με 2 βολές και δίποντο, διαμόρφωσε το 41-60 για την ομάδα του. Εκεί, ο Αναγνωστόπουλος με ένα σουτ μέσης απόστασης, ο Αγγελογιαννόπουλος με δικό του δίποντο και ο Μακρυδάκης με βολή θα μειώσουν τη διαφορά στους 14 για το 46-60, οι Phoenix Bums θα απαντήσουν με 2 δίποντα του Ζερντίτσκι και τρίποντο του Κουναλάκη για το 46-67, ο Μακρυδάκης με δύσκολο δίποντο θα μειώσει στο 48-67, ενώ ένα τρίποντο από τον Κουναλάκη, έγραψε το 48-70 του ματς. Στη συνέχεια, ο Αγγελογιαννόπουλος και ο Κατσιγιάννης με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα μείωσαν στο 53-70, ο Κουναλάκης με νέο τρίποντο έκανε το 53-73 και ο Αγγελογιαννόπουλος με ακόμα ένα καλάθι μείωσε στο 55-73. Το τελευταίο τρίποντο πέτυχε ο Πανδής, ο οπίος σφράγισε και το ματς στο τελικό 55-76.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιώργος Πανδής ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 19 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 11 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Πανδή από τους Phoenix Bums ξεχώρισε και ο Ζερντίτσκι, με τον Φωτόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ασβούς σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αγγελογιαννόπουλος και ο Κατσιγιάννης.