22.2%
64.3%
50.0%
23.8%

Με τις δύο ισόβαθμες πριν το παιχνίδι στο 1-3 στη Golden, Red-Dicolo και Phoenix Bums αναμετρήθηκαν, με τους δεύτερους να χαμογελούν τελευταίοι με 45-66. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Red-Dicolo ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι Bums παρέμεναν συνεχώς κοντά. Όταν οι ομάδες επέστρεψαν μετά την ανάπαυλα, οι Bums μπήκαν πιο αποφασισμένοι και, με ωραίο μπάσκετ και τρομερές άμυνες, πήραν αρχικά το προβάδισμα και στο τελευταίο δεκάλεπτο εκτόξευσαν τη διαφορά σε σημαντικά επίπεδα, με τους Red-Dicolo να μην έχουν απαντήσεις στα τελευταία λεπτά, κι έτσι ήρθε το τελικό σκορ.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Red-Dicolo να είναι μπροστά. Το σκορ άνοιξε ο Λαουρδέκης (2-0), ο Πανδής απάντησε με τρίποντο για το 2-3, οι Κρίκας Αλ., Λαουρδέκης και Τσαπατάκης πέτυχαν το 8-3, ο Αθανασιάδης μείωσε από κοντά σε 8-5, ο Κρίκας Κ. με 2/2 βολές το 10-5, ο Ζερντίνσκι το 10-7, ο Κουνελάκης από μέση απόσταση το 12-7, ο Ζερντίνσκι με μια βολή το 12-8 και ο Τέγος με δύσκολη προσπάθεια το 14-8 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Red-Dicolo διατήρησαν το προβάδισμα. Αρχικά, οι Bums με σερί 0-7 από Φρέρη, Καδά και Κουναλάκη για το 14-15, ο Καραμούστος απάντησε με τρίποντο για το 17-15, ο Κουναλάκης ισοφάρισε σε 17-17, ο Λαουρδέκης με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 20-17, ο Κουναλάκης ξανά με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (20-19), ο Λαουρδέκης με τον ίδιο τρόπο το 22-19, ο Αθανασιάδης το 22-21 και οι Λαουρδέκης, Κρίκας Αλ. Το 27-21 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Bums είναι τρομεροί και να παίρνουν το προβάδισμα. Αρχικά, οι Πανδής και Παπαντωνίου μείωσαν σε 27-25, ο Boboric με τρίποντο έκανε το 30-25, ο Πανδής με τον ίδιο τρόπο το 30-28, ο Τσαπατάκης με 2/2 βολές σημείωσε το 32-28, ακολούθησε σερί 0-6 από τον Παπαντωνίου και το 32-34, ο Κρίκας Κ. απάντησε στον αιφνιδιασμό για το 34-34, ο Παπαντωνίου ξανά με δύο απανωτά δίποντα πέτυχε το 34-38, όμως οι Τσαπατάκης και Τέγος ισοφάρισαν ξανά σε 38-38. Στη συνέχεια, ο Πανδής με μια βολή το 38-39, ο Λαουρδέκης σκόραρε από κοντά για το 40-39 και οι Φρέρης, Ζερντίνσκι με σερί 0-7 αύξησαν τη διαφορά στο +6 (40-46).

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Bums να συνεχίζουν σε ξέφρενους ρυθμούς και να πανηγυρίζουν το ροζ φύλλο. Ο Κουναλάκης σκόραρε για το 40-48, ο Boboric απάντησε για το 42-48 και οι Bums με τρομερό σερί 0-11 από Καδά και Κουναλάκη ξέφυγαν στο +17 (42-59), ο Λαουρδέκης με μια βολή μείωσε σε 43-59, οι Αθανασιάδης και Παπαντωνίου έκαναν το 43-64, ο Τσαπατάκης το 44-64 με βολή, ξανά ο Παπαντωνίου για το 44-66 και ξανά ο Τσαπατάκης για να διαμορφώσει με ακόμη μια βολή το τελικό σκορ της αναμέτρησης 45-66.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Βαγγέλης Κουναλάκης, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αθανασιάδης και Παπαντωνίου. Από τους Red-Dicolo, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Λαουρδέκη και Αλέξανδρου Κρίκα.